Úvod Průběh a léčba

Průběh a léčba

Jaký je průběh a léčba mononukleózy?

Po vypuknutí prvoinfekce, tedy po nakažení virem EB se do šesti týdnů dostaví příznaky. Léčba probíhá na několika úrovních:

  • Medikamenty. Lékař předepíše léky dle intenzity příznaků. Na horečku antipyretika, pokud se prokáže přítomnost i jiné infekce, tak antibiotika. Pár dní se podávají glukokortikoidy(hormonální léky). Na únavu je možno užívat některé léky či doplňky stravy, které zvyšují energii.
  • Režimová opatření. V tomto bodě se názory a léčba různí. Zatím co někteří lékaři  doporučují dostatečný a dlouhý klid na lůžku, jiní mají za to, že nemocný se má co nejdříve zapojit do normálního života. Na místě je individuální přístup, dle intenzity příznaků onemocnění, aby předčasně ukončená léčba, neskončila vážnější komplikací.
  • Dieta. Při zvýšených jaterních testech může lékař nařídit či doporučit dietu s omezením živočišných tuků (zvláště přepálených), vhodné jsou lehce stravitelné pokrmy a dostatek uhlohydrátů. Pro urychlení obnovy jaterních buněk je prospěšné i pití speciálních bylinných čajů.
  • Omezení kontaktních sportů. Játra a slezina většinou poněkud zduří a z tohoto důvodu se mohou vysunout mimo své přirozené krytí za žebry. Jsou teď víc náchylné na protržení a proto je dobré se vystříhat jakéhokoliv nebezpečí v podobě silného tlaku na tyto orgány (míčové hry, kontaktní sporty apod.)

Po pominutí prvotní infekce, zůstává i nadále virus EB přítomen v organismu člověka v latentní formě. Čas od času se reaktivuje, při silném imunitním systému nebo dostatku protilátek v krvi už nepropuká v nové onemocnění. Hovoří se o toulavém stadiu, kdy se objeví ve slinách hostitele a hledá příležitost (např. polibek) k přenosu na nového hostitele.


Diskuse (0 komentářů)

Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Mononukleóza.net
Kontakty