Úvod Typické příznaky

Typické příznaky

Jsou příznaky mononukleózy typické?

Základní příznaky tohoto onemocnění jsou čtyři a jsou typické nejen pro mononukleózu, ale i pro jiná infekční onemocnění, hlavně angínu.

  • Únava bývá většinou prvním příznakem, které ohlašuje toto onemocnění. Není to obyčejná únava, jakou všichni jistě znají např. po práci či sportu. U mononukleózy jde o nadměrnou a stále trvající únavu, která se velmi podobá tzv. únavovému syndromu. Pro některé je únava tak nepřekonatelný problém, že nejsou schopni vstát a vykonávat ani banální činnosti.
  • Horečka, která provází mononukleózu je často velmi vysoká. Je to individuální, ale u některých pacientů dosahuje až k 40°C., hlavně večer. Vysoké horečky a velká únava signalizují tzv. tyfoidní průběh nemoci, který je zdlouhavý ( i několika měsíční), ale nemá závažné komplikace.
  • Bolesti v krku se velmi podobají bolestem při onemocnění angínou. Pocit knedlíku v krku, špatné polykání  i obtížné dýchání, to vše je typické pro obě nemoci. Není vyloučeno, že u postiženého jde skutečně o obojí onemocnění, protože mononukleóza může probíhat souběžně s jinou bakteriální či virovou nákazou.
  • Zvětšení lymfatických uzlin je opět typické i pro jiné nemoci (angínu apod.). Dochází k symetrickému zduření předních i zadních krčních uzlin. Výjimečně zduří i jiné uzliny. Někdy je zduření uzlin jediným příznakem probíhající nemoci, ale je to zcela ojedinělé.

 

Mimo obvyklé příznaky se infekční mononukleóza projevuje (ne vždy) zvětšením jater (hepatomegalií) a zvětšením sleziny (splenomegalií).


Diskuse (3 komentáře)

P, (31. 01. 2017 13:11) Reagovat
Je to týden zpět, co jsem se napila od kamarádky, které v pondělí diagnostikovali monomukleózu. mám zvětšenou pravou mandli, všimla jsem si toho dva dny z5. jinak se cítím normálně. Chci se zeptat, za jak dlouho se projeví první příznaky a jestli je možné, že jsem se ani po jednom loknutí nakazila? Děkuji za odpověď :)
sisi, (31. 05. 2017 12:09) Reagovat
dobrý den, měla jsem už jednou mononukleozu, můžu ji mít znovu? mám stejné příznaky jako minule. Děkuji
liliana, (20. 10. 2018 09:13) Reagovat
dobrý den, slyšela jsem, že se na toto onemocnění nesmí brát antibiotika, protože se příliš zatěžují a ničí játra. Je to pravda? Děkuji, liliana
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Mononukleóza.net
Kontakty